  • ADP3309ARTZ-2.85R7
ADP3309ARTZ-2.85R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP3309ARTZ-2.85R7
HK JDW NO:
699-ADP3309ARTZ-2.85R7
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
0.95mm PMIC anyCAP? Series 5 SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
ADP3309ARTZ-2.85R7 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. The electronic part implements 1 regulators in total. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Regulator IC chip is set to operate at -20°C~85°C degrees. Currently, 100mA are being output by it at the moment. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. It is part of the anyCAP? Series.
ADP3309ARTZ-2.85R7 Features
ADP3309ARTZ-2.85R7 Applications
  • Embedded systems
  • Car infotainment
  • Alternators
  • Quick charge protocols
  • Subsequent
  • High Speed/High Precision Data Converters
  • SoC
  • Desktop microcomputer systems
  • 4WD transfercase
  • μC power
Step5Bar-code shipping tag
ADP3309ARTZ-2.85R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    anyCAP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Output Voltage1-Min
    2.7873V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Dropout Voltage1-Max
    0.25V
  • Length
    2.9mm