  • ADP3309ARTZ-3.3-R7
ADP3309ARTZ-3.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP3309ARTZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP3309ARTZ-3.3-R7
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed ADP3309 PMIC anyCAP® Series 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 3907
Step5Bar-code shipping tag
ADP3309ARTZ-3.3-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    anyCAP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP3309
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    2mA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.2 %
  • Max Output Voltage
    3.6V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.8V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2.2%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1.2 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm