  • ADSP-2191MKSTZ-160
ADSP-2191MKSTZ-160
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2191MKSTZ-160
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-2191MKSTZ-160
Package:
144-LQFP
Description:
0.5mm CPLD ADSP-21xx Series ADSP-2191 144 Pin 160MHz 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-2191MKSTZ-160 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LQFP.A packaging way of Tray is provided.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.It is essential that 0°C~70°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.The digital voltage range of 3.00V 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The ADSP-21xx series contains this digital signal processor.The terminations for its uses are 144.A voltage of 2.5V is used as the supply voltage.There are 144 component pins.The configuration of the device includes 144 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-2191.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 160MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.This device can be powered by voltages as low as 2.37V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.6V.Using 2.5V as the supply voltage, it operates.It is possible to configure the data format and transfer speed of 1 UART channels for synchronous serial communication.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.It uses SRAM as its memory type.In the device, 16 information is stored.To communicate over short distances, this embedded system uses 2 SPI channels.
ADSP-2191MKSTZ-160 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
ADSP-2191MKSTZ-160 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-2191MKSTZ-160 DSP applications.
  • Finite impulse response digital filters
  • Scene analysis technology
  • Telephone conversations
  • Smart phones
  • Tomography technology
  • Vibration signal processing
  • Remote sensing image processing technology
  • Spectral density estimation
  • 3D tomography and imaging processing
  • Dam design
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2191MKSTZ-160
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    160MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-2191
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.37V
  • RAM Size
    160kB
  • Memory Type
    SRAM
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    22b
  • Voltage - I/O
    3.00V 3.30V
  • Number of UART Channels
    1
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm