  • ADTSL62NVTR
ADTSL62NVTR
advertisement
Manufacturer No:
ADTSL62NVTR
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-ADTSL62NVTR
Description:
Tactile Switches SW TACT SPST 0.05A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
ADTSL62NVTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ADTS
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Operating Force
    160gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    6.40mm x 6.20mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    3.10mm