  • ADUCRF101BCPZ128RL
ADUCRF101BCPZ128RL
advertisement
Manufacturer No:
ADUCRF101BCPZ128RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADUCRF101BCPZ128RL
Package:
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADUCRF101BCPZ128RL Overview
In order to save board space, the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package RF transceiver IC is used. This RF transceiver's mounting method is Surface Mount.In this case, the TxRx + MCU emerges as highly efficient and reliable.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.On this transceiver RF circuit board, there are 64 pins.Look for transceiver variants by searching with ADUCRF101.The mount is provided by Surface Mount.This system operates at 431MHz~464MHz 862MHz~928MHz frequency.
ADUCRF101BCPZ128RL Features
64-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
64 pins
Use ADUCRF101
ADUCRF101BCPZ128RL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADUCRF101BCPZ128RL RF Transceiver ICs applications.
  • Consumer Electronics
  • Home and Security
  • Medical
  • Remote Control
  • Security Systems
  • POS Terminals
  • Internet of Things (IoT)
  • Utility and Smart Energy
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Power Amplifier (PA)
Step5Bar-code shipping tag
ADUCRF101BCPZ128RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Type
    TxRx + MCU
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    431MHz~464MHz 862MHz~928MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADUCRF101
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB Flash 16kB SRAM
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    16 MHz
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Bit Size
    32
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    167 ksps
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    28
  • Power - Output
    13dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM < 1GHz
  • Data Rate (Max)
    300kbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    12.8mA
  • Current - Transmitting
    9mA~32mA
  • Modulation
    2FSK, GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -116 dBm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm