  • AE10-EW-S24-DIN
AE10-EW-S24-DIN
advertisement
Manufacturer No:
AE10-EW-S24-DIN
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-AE10-EW-S24-DIN
Package:
Datasheet:
AE10-EW-S24-DIN
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AE10-EW-S24-DIN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    AE10-EW-DIN (10W)
  • Size / Dimension
    3.78Lx2.13W x 1.44 H 96.1mmx54.0mmx36.6mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Power (Watts)
    10W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Input (Max)
    1000V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    100V
  • Current - Output (Max)
    420mA