  • AEB106M2WR44B-F
AEB106M2WR44B-F
advertisement
Manufacturer No:
AEB106M2WR44B-F
HK JDW NO:
192-AEB106M2WR44B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AEB106M2WR44B-F
Description:
AEB 10μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 155mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AEB106M2WR44B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    AEB
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    10μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Size Code
    8375
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    155mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    155mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    310mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    21mm
  • Width
    19mm