  • AF0402FR-074K02L
AF0402FR-074K02L
advertisement
Manufacturer No:
AF0402FR-074K02L
HK JDW NO:
898-AF0402FR-074K02L
Datasheet:
AF0402FR-074K02L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 4.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 18554
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AF0402FR-074K02L
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
  • Max Power Dissipation
    63mW
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.02kOhm