  • AFC686M06D16B-F
AFC686M06D16B-F
advertisement
Manufacturer No:
AFC686M06D16B-F
HK JDW NO:
192-AFC686M06D16B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AFC686M06D16B-F
Description:
AFC 68μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AFC686M06D16B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AFC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C