  • AFD56-12-10PN-LC
AFD56-12-10PN-LC
advertisement
Manufacturer No:
AFD56-12-10PN-LC
HK JDW NO:
795-AFD56-12-10PN-LC
Package:
Datasheet:
AFD56-12-10PN-LC
Description:
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Step5Bar-code shipping tag
AFD56-12-10PN-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
  • Published
    2008
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A