  • AFD56-20-39SX-LC
AFD56-20-39SX-LC
advertisement
Manufacturer No:
AFD56-20-39SX-LC
HK JDW NO:
795-AFD56-20-39SX-LC
Package:
Datasheet:
AFD56-20-39SX-LC
Description:
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Step5Bar-code shipping tag
AFD56-20-39SX-LC
    Select All
  • Contact Plating
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
    2008
  • Feature
    Coupling Nut
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    X
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    7.5A