  • AFD58-24-19SX-LC
AFD58-24-19SX-LC
advertisement
Manufacturer No:
AFD58-24-19SX-LC
HK JDW NO:
795-AFD58-24-19SX-LC
Package:
Datasheet:
AFD58-24-19SX-LC
Description:
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Step5Bar-code shipping tag
AFD58-24-19SX-LC
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    19
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    X
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    7.5A