  • AHA107M06D16B-F
AHA107M06D16B-F
advertisement
Manufacturer No:
AHA107M06D16B-F
HK JDW NO:
192-AHA107M06D16B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHA107M06D16B-F
Description:
AHA 100μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 71mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA107M06D16B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    1.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm @ 120Hz
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    3126
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Ripple Current
    71mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    71mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    120.7mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm