  • AIMC-0402HQ-2N2C-T
AIMC-0402HQ-2N2C-T
advertisement
Manufacturer No:
AIMC-0402HQ-2N2C-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIMC-0402HQ-2N2C-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2NH 800MA 70 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIMC-0402HQ-2N2C-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2007
  • Series
    AIMC-0402HQ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    800mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.2nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm