  • AIRD-03-222K
AIRD-03-222K
advertisement
Manufacturer No:
AIRD-03-222K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIRD-03-222K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIRD-03-222K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIRD-03-222K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIRD-03
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.102Dia 28.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Current Rating (Amps)
    1.3A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    1.3A
  • Lead Pitch
    22mm
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    1Hz
  • DC Resistance (DCR)
    1.02Ohm Max
  • Max DC Current
    2.5A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1Hz
  • Current - Saturation
    2.5A
  • Diameter
    28mm
  • Height
    21.0058mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    21mm