  • AIS30N15RW220-2M
AIS30N15RW220-2M
advertisement
Manufacturer No:
AIS30N15RW220-2M
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-AIS30N15RW220-2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
AIS30N15RW220-2M Overview
AIS30N15RW220-2M Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 10Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
AIS30N15RW220-2M Applications
There are a lot of Altech Corporation AIS30N15RW220-2M Proximity Sensors applications.
  • Anti-aircraft systems
  • Tablets
  • Counter System
  • Automation
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Parking
  • Display products
  • Rice cookers
  • Collision detection on robots
  • Notebooks
Step5Bar-code shipping tag
AIS30N15RW220-2M
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
  • Termination Style
    Connector
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    10Hz