  • AIUR-03-330K
AIUR-03-330K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-03-330K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-03-330K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-03-330K
Description:
Quantity:
In Stock : 161
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-03-330K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIUR-03
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    1.1A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    1.1A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm Max
  • Max DC Current
    1.6A
  • Frequency - Self Resonant
    7.8MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Current - Saturation
    1.6A
  • Q Factor
    30
  • Diameter
    9mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm