  • AIUR-12-222K
AIUR-12-222K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-12-222K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-12-222K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-12-222K
Description:
FIXED IND 2.2MH 110MA 11 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-12-222K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    AIUR-12
  • Size / Dimension
    0.283Dia 7.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    110mA
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    11Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    150
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm