  • AK15-066C-Y
AK15-066C-Y
advertisement
Manufacturer No:
AK15-066C-Y
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-AK15-066C-Y
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK15-066C-Y
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK15-066C-Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Series
    AK15-Y
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    72V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15000A 15kA 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    120V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    66V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    10000pF @ 10kHz Max