  • AK3-066C-12
AK3-066C-12
advertisement
Manufacturer No:
AK3-066C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-AK3-066C-12
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK3-066C-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK3-066C-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AK3
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    72V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3000A 3kA 8/20μs
  • Clamping Voltage
    120V
  • Peak Pulse Current
    3kA
  • Reverse Standoff Voltage
    66V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    6000pF @ 10kHz