  • AL1692-20CS7-13
AL1692-20CS7-13
advertisement
Manufacturer No:
AL1692-20CS7-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AL1692-20CS7-13
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
AL1692-20CS7-13
Description:
PMIC 4kHz 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Purchasing and Inquiry
AL1692-20CS7-13 Overview
Save board space with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads package. For the design of this LED driver, 1 outputs are used.The led driver mounting is done by using Surface Mount.This emerges as a AC DC Offline Switcher with high efficiency and reliability.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~105°C TA.The system operates at a frequency of 4kHz.It operates with 7 terminations.A voltage supply below 8.5V may cause undetermined failures.A total of 2 segments are estimated.It is designed to provide a supply voltage of 20V at its maximum.
AL1692-20CS7-13 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads package
Operating temperature of -40°C~105°C TA
Frequency of 4kHz
AL1692-20CS7-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL1692-20CS7-13 LED Driver ICs applications.
  • General lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Gallery lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Sports Facility Lighting
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Portable lighting
  • Stage Lighting and Signage
  • Amusement Machines
Step5Bar-code shipping tag
AL1692-20CS7-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    4kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G7
  • Number of Outputs
    1
  • Topology
    Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    2A
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Triac
  • Number of Segments
    2
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Voltage - Supply (Min)
    8.5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm