  • AL5809-120P1-7
AL5809-120P1-7
advertisement
Manufacturer No:
AL5809-120P1-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AL5809-120P1-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
AL5809-120P1-7
Description:
Tin PMIC 2 Pin 3.5V POWERDI?123
Purchasing and Inquiry
AL5809-120P1-7 Overview
Its POWERDI?123 package is used to save board space. In LED drivers, the outputs are all set to 1.It is possible to mount the led driver using Surface Mount.With high efficiency, it appears as a Linear.This LED driver can be operated at a temperature of -40°C~125°C TA. There are significant benefits for Signage.The terminations 2 are designed for its operation.This module has 2 pins as its base.A total of 2 segments have been created.The mount is on its way to Surface Mount.It's acceptable for the voltage to be 60V.With 2.5V as the minimal input voltage, it operates.When the maximum supply current is allowed, it reaches 60V.LED drivers can deliver all benefits of 126mA due to their maximum output current.
AL5809-120P1-7 Features
Available in the POWERDI?123 package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Supply voltage of 3.5V
AL5809-120P1-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL5809-120P1-7 LED Driver ICs applications.
  • Amusement Machines
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Down lights
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Scanners and Handy Terminals
  • Down lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • High-end retail lighting
Step5Bar-code shipping tag
AL5809-120P1-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • Applications
    Signage
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    126mA
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    60V
  • Output Current per Channel
    120mA
  • Current - Output / Channel
    120mA