  • ALC10C152EG250
ALC10C152EG250
advertisement
Manufacturer No:
ALC10C152EG250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC10C152EG250
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
ALC10C152EG250
Description:
ALC10 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.29A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Quantity:
In Stock : 3943
Step5Bar-code shipping tag
ALC10C152EG250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC10
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    89mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    5.29A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    18000 hours
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.29A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.58A @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    6.58A
  • Diameter
    40mm
  • Height
    55mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm