  • ALC42A221CD450
ALC42A221CD450
advertisement
Manufacturer No:
ALC42A221CD450
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC42A221CD450
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 1.69A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ALC42A221CD450
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.297mA
  • Ripple Current
    1.69A
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Length
    75mm