  • ALC60-48-1R05
ALC60-48-1R05
advertisement
Manufacturer No:
ALC60-48-1R05
Manufacturer:
TDK-Lambda
HK JDW NO:
778-ALC60-48-1R05
Package:
Datasheet:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
ALC60-48-1R05 Overview
As part of the design of this LED driver, there are 1 outputs that have been used.I have mounted it by Chassis Mount, Panel.A 48V volt output voltage is provided by this device.It is important that the operating temperature not exceed 70°C in order to ensure stable operation.Stable operation requires an operating temperature greater than -30°C.LED drivers are able to deliver all the benefits of LEDs at their maximum output current of 1.05A.Maintain the part's output current at 1.05A.
ALC60-48-1R05 Features
ALC60-48-1R05 Applications
There are a lot of TDK-Lambda, Inc. ALC60-48-1R05 LED Driver ICs applications.
  • Gallery lighting
  • Portable lighting
  • Other Electronic Devices
  • A- lamps
  • Down lighting
  • OLED power supply for portable equipment
  • Stage Lighting and Signage
  • Museum lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Architectural lighting
Step5Bar-code shipping tag
ALC60-48-1R05
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    380.110406g
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Termination
    Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    35.4mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    85 %
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    1.05A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Power Dissipation-Max
    50W
  • Current - Output
    1.05A
  • Voltage - Output
    48V
  • Current - Output 1
    1.05A
  • Max Output Power
    50.4W
  • Power - Output
    50.4W
  • Nominal Output Voltage
    48V
  • Height
    34.544mm
  • Length
    216mm
  • Width
    43.18mm