  • ALC70A131BD500
ALC70A131BD500
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A131BD500
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC70A131BD500
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC70 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A131BD500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC70
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    130μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.548Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    1.097Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm