  • ALC70C752FP200
ALC70C752FP200
advertisement
Manufacturer No:
ALC70C752FP200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC70C752FP200
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC70 7500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Quantity:
In Stock : 2480
Step5Bar-code shipping tag
ALC70C752FP200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC70
  • Size / Dimension
    1.772Dia 45.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    7500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.2A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.97A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm