  • ALC70F241EB550
ALC70F241EB550
advertisement
Manufacturer No:
ALC70F241EB550
HK JDW NO:
417-ALC70F241EB550
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
Description:
ALC70 240μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC70F241EB550
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    550V
  • Capacitance
    240μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.825Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    1.588Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.46A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm