  • ALC80A162BD100
ALC80A162BD100
advertisement
Manufacturer No:
ALC80A162BD100
HK JDW NO:
417-ALC80A162BD100
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC80 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC80A162BD100
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    184mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    151mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.16A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.45A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm