  • ALC80D362DD100
ALC80D362DD100
advertisement
Manufacturer No:
ALC80D362DD100
HK JDW NO:
417-ALC80D362DD100
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC80 3600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC80D362DD100
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    70mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.53A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm