  • ALC80F750BB500
ALC80F750BB500
advertisement
Manufacturer No:
ALC80F750BB500
HK JDW NO:
417-ALC80F750BB500
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
Description:
ALC80 75μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80F750BB500
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    75μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.263Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    1.564Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.15A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm