  • ALMD-EL1E-Z2002
ALMD-EL1E-Z2002
advertisement
Manufacturer No:
ALMD-EL1E-Z2002
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-ALMD-EL1E-Z2002
Package:
2-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Description:
LED AMBER SMT ROUND ALINGAP 15DE
Step5Bar-code shipping tag
ALMD-EL1E-Z2002
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Gull Wing
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Color
    Amber
  • HTS Code
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    15°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Luminous Intensity
    27 cd
  • Millicandela Rating
    19500mcd
  • Wavelength - Peak
    594nm
  • Wavelength - Dominant
    590nm
  • Height (Max)
    7.30mm