  • ALS71C125QS025
ALS71C125QS025
advertisement
Manufacturer No:
ALS71C125QS025
HK JDW NO:
417-ALS71C125QS025
Description:
ALS71 1.2F Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS71C125QS025
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1.2F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    7mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    42.3A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    42.9A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    7.717 196.00mm