  • ALS80A113NJ250
ALS80A113NJ250
advertisement
Manufacturer No:
ALS80A113NJ250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS80A113NJ250
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS80A113NJ250
Description:
ALS80 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 12
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALS80A113NJ250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS80
  • Size / Dimension
    3.031Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    11000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    19mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.4A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.5A @ 10kHz
  • Diameter
    77mm
  • Height
    115mm
  • Height Seated (Max)
    4.606 117.00mm