  • ALS80H431DA400
ALS80H431DA400
advertisement
Manufacturer No:
ALS80H431DA400
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS80H431DA400
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS80H431DA400
Description:
ALS80 430μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS80H431DA400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    173mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.4A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.126 54.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS80
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    430μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    308mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C