  • ALTAIR05T-800TR
ALTAIR05T-800TR
advertisement
Manufacturer No:
ALTAIR05T-800TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ALTAIR05T-800TR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ALTAIR05T-800TR
Description:
16 Terminations11.5V~23V 16 Pin ALTAIR05 AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
ALTAIR05T-800TR Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is the package in which the ac to dc converter is embedded.You can get it in AC/DC power converter Tape & Reel (TR) .There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -25°C~125°C TJ °C in order to achieve its full performance.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR is employed.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 11.5V~23V supply voltage (Vcc/Vdd).In total, there are 16 terminations.There are 16 pins on this ac/dc converter.There are 16 pins on the ac-dc converter.It are possible to mount thare ac dc converters by Surface Mount .If you select the ALTAIR05 family, you will be able to search for similar acdc converters.AC to DC converter is contained in Switching Regulator or Controllers .When utilizing this ACDC converter, ALSO OPERATES IN CURRENT MODE AND RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE can also be discovered.When the supply voltage is 23V , the interface IC may conduct.
ALTAIR05T-800TR Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
With 16 pins
Operating Supply Voltage at the range of 23V
ALTAIR05T-800TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics ALTAIR05T-800TR AC DC Converters applications.
  • Battery chargers for cellular phones
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • Standby Power Supplies
  • Lighting controls
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cell Phones
  • Battery chargers for smart phones
  • Linear Adapter Replacements
  • Portable audio
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • AC--DC Adapter
Step5Bar-code shipping tag
ALTAIR05T-800TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN CURRENT MODE AND RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    ALTAIR05
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    23V
  • Input Voltage-Nom
    14V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    11.5V~23V
  • Input Voltage (Min)
    11.5V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    800V
  • Voltage - Start Up
    13V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    10mm
  • Width
    3.9mm