  • ALV100-24-3R8
ALV100-24-3R8
advertisement
Manufacturer No:
ALV100-24-3R8
Manufacturer:
TDK-Lambda
HK JDW NO:
778-ALV100-24-3R8
Package:
Datasheet:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
ALV100-24-3R8 Overview
LED drivers designed using this technology use 1 outputs.Chassis Mount, Panel has been mounted with the device.It has a voltage output of 24V.It is important not to exceed 70°C in order to ensure stable operation.In order to maintain stable operation, a temperature greater than -30°C is essential.The maximum output current of 3.8A allows it to deliver all benefits of a LED driver.Make sure the output current is set to 0 for the part.
ALV100-24-3R8 Features
ALV100-24-3R8 Applications
There are a lot of TDK-Lambda, Inc. ALV100-24-3R8 LED Driver ICs applications.
  • Replacement lamps
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Gallery lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Museum lighting
  • Refrigeration lighting
Step5Bar-code shipping tag
ALV100-24-3R8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    498.951607g
  • Feature
    OCP, OVP
  • Termination
    Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    35.4mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    89 %
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    3.8A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Power Dissipation-Max
    91W
  • Current - Output
    3.8A
  • Voltage - Output
    24V
  • Current - Output 1
    3.8A
  • Max Output Power
    91.2W
  • Power - Output
    91.2W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    34.544mm
  • Length
    216mm
  • Width
    43.18mm