  • ALZ21B12
ALZ21B12
advertisement
Manufacturer No:
ALZ21B12
HK JDW NO:
590-ALZ21B12
Datasheet:
ALZ21B12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Step5Bar-code shipping tag
ALZ21B12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ALZ21B12.
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Depth
    12.5mm
  • Reference Standard
    UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Physical Dimension
    28.8mm x 12.5mm x 15.7mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    360Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    440VAC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    400mW
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Coil Insulation
    Class B
  • Length
    28.8mm
  • Body Height
    15.7mm