  • AM51620D63N-A
AM51620D63N-A
advertisement
Manufacturer No:
AM51620D63N-A
HK JDW NO:
590-AM51620D63N-A
Package:
Datasheet:
AM51620D63N-A
Step5Bar-code shipping tag
AM51620D63N-A
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 600mA DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Operating Force
    300gf
  • Overtravel
    0.040 (1.0mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.055 (1.4mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)