  • AMC1301SDWV
AMC1301SDWV
advertisement
Manufacturer No:
AMC1301SDWV
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-AMC1301SDWV
Package:
8-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
30μA Instrumentational OP Amps 3V~5.5V AMC1301 8-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1118
Step5Bar-code shipping tag
AMC1301SDWV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AMC1301
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    5.9mA
  • Amplifier Type
    Isolation
  • Current - Input Bias
    30μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3V~5.5V
  • Gain Bandwidth Product
    1MHz
  • Supply Voltage Limit-Max
    5.5V
  • Voltage - Input Offset
    50μV
  • Current - Output / Channel
    13mA
  • -3db Bandwidth
    210MHz
  • Non-linearity-Max
    0.03%
  • Height
    2.8mm
  • Length
    5.85mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.65mm