  • AMEPR10D-3035AZ-UW
AMEPR10D-3035AZ-UW
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR10D-3035AZ-UW
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMEPR10D-3035AZ-UW
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR10D-3035AZ-UW Overview
As part of the design of this LED driver, there are 1 outputs that have been used.It is mounted in the way of Wire.It has a voltage output of 30V.It is important that the operating temperature not exceed 80°C in order to ensure stable operation.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -20°C in order to achieve stable operation.When operating with a 350mA output current, the LED driver delivers all the benefits.
AMEPR10D-3035AZ-UW Features
AMEPR10D-3035AZ-UW Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR10D-3035AZ-UW LED Driver ICs applications.
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Down lighting
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Street lighting
  • Replacement lamps
  • Refrigeration lighting
  • Portable lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Sports Facility Lighting
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR10D-3035AZ-UW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wire
  • Weight
    200g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    78 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    350mA
  • Voltage - Output
    30V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    10W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm