  • AMEPR15D-4835AZ-UD
AMEPR15D-4835AZ-UD
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR15D-4835AZ-UD
HK JDW NO:
21-AMEPR15D-4835AZ-UD
Purchasing and Inquiry
AMEPR15D-4835AZ-UD Overview
Wire is mounted on it.48V is the voltage output.Temperatures should not exceed 80°C in order to ensure stable operation.Stable operation requires an operating temperature greater than -20°C.Even when operating at a maximal output current of 350mA, it is capable of delivering all the benefits of a LED driver.
AMEPR15D-4835AZ-UD Features
AMEPR15D-4835AZ-UD Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR15D-4835AZ-UD LED Driver ICs applications.
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Linear fluorescent
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • OLED power supply for portable equipment
  • A- lamps
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR15D-4835AZ-UD
  • Weight
    160g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    350mA
  • Voltage - Output
    48V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Power - Output
    15W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm