  • AMW036-3.6.0
AMW036-3.6.0
advertisement
Manufacturer No:
AMW036-3.6.0
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-AMW036-3.6.0
Package:
52-SMD Module
Datasheet:
AMW036-3.6.0
Purchasing and Inquiry
AMW036-3.6.0 Overview
Surface Mount is used to mount the RF Transceiver.This Transceiver should operate at a temperature of -30°C~85°C when operating.RF Transceivers with 3V~3.6V voltage capabilities can be used.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz~2.484GHz Hz.
AMW036-3.6.0 Features
Surface Mount
3V~3.6V volts
AMW036-3.6.0 Applications
There are a lot of Silicon Labs AMW036-3.6.0 RF Transceiver Modules applications.
  • Retail
  • Location and Asset Tracking
  • Power management
  • LoT applications
  • Medical
  • Switch
  • Utility and Smart Energy
  • Transmit
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Remote Control
Step5Bar-code shipping tag
AMW036-3.6.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-SMD Module
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz~2.484GHz
  • Memory Size
    1MB Flash 96kB RAM
  • Data Rate
    65Mbps
  • Utilized IC / Part
    CYW43362
  • Protocol
    802.11b/g/n
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
    WiFi
  • Antenna Type
    PCB Trace
  • Sensitivity
    -94dBm
  • Serial Interfaces
    ADC, GPIO, PWM, SPI, UART
  • Current - Receiving
    5.7mA
  • Current - Transmitting
    11.4mA