  • AOB15S65L
AOB15S65L
advertisement
Manufacturer No:
AOB15S65L
HK JDW NO:
62-AOB15S65L
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AOB15S65L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 290m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 841pF @ 100V 17.2nC @ 10V 650V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 5015
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AOB15S65L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    aMOS™
  • Published
    2011
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    208W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290m Ω @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    841pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.2nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A