  • AOI1R4A70
AOI1R4A70
advertisement
Manufacturer No:
AOI1R4A70
HK JDW NO:
62-AOI1R4A70
Package:
TO-251-3 Stub Leads, IPak
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 1.4 Ω @ 1A, 10V ±20V 354pF @ 100V 8nC @ 10V 700V TO-251-3 Stub Leads, IPak
Quantity:
In Stock : 8208
Step5Bar-code shipping tag
AOI1R4A70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-251-3 Stub Leads, IPak
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    aMOS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    48W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4 Ω @ 1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    354pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    700V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V