  • AOT20N25L
AOT20N25L
advertisement
Manufacturer No:
AOT20N25L
HK JDW NO:
62-AOT20N25L
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 170m Ω @ 10A, 10V ±30V 1028pF @ 25V 25nC @ 10V 250V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 74
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AOT20N25L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    208W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    170m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1028pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    20A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    250V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A