  • AOW29S50
AOW29S50
advertisement
Manufacturer No:
AOW29S50
HK JDW NO:
62-AOW29S50
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 150m Ω @ 14.5A, 10V ±30V 1312pF @ 100V 26.6nC @ 10V 500V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 2504
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AOW29S50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AOW29S50 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    aMOS™
  • Published
    2010
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    357W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 14.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1312pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    29A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26.6nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    29A