  • AP1086K15G-13
AP1086K15G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1086K15G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1086K15G-13
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AP1086K15G-13
Description:
Fixed 2.54mm Tin AP1086 PMIC 4 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 6375
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1086K15G-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.946308g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1086
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    15kW
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Length
    9.97mm
  • Height Seated (Max)
    4.83mm