  • AP1118D90L-13
AP1118D90L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1118D90L-13
HK JDW NO:
233-AP1118D90L-13
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AP1118D90L-13
Description:
Enable Fixed AP1118 PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 15914
Step5Bar-code shipping tag
AP1118D90L-13
  • Package / Case
    TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
  • Supplier Device Package
    TO-252-5
  • Weight
    329.988449mg
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Base Part Number
    AP1118
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    9V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    9V
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • Max Input Voltage
    18V
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    2.3mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    5.8mm