  • AP1186T5-18L-U
AP1186T5-18L-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1186T5-18L-U
HK JDW NO:
233-AP1186T5-18L-U
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AP1186T5-18L-U
Description:
Fixed AP1186 PMIC 3 TO-220-5
Purchasing and Inquiry
AP1186T5-18L-U Overview
This Voltage Regulator IC comes inTube packaging. In TO-220-5 cases, it is packaged. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Through Hole in the device. There is a temperature range of 0°C~150°C TJ degrees during operation of the IC regulator. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. The total number of pins in the regulator is 3. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. On the chip, there are pins for the 5 axis. It is AP1186 for this voltage regulator IC, just for your information. This voltage regulator IC is what is known as a standard Other Regulators component. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 1.5A.
AP1186T5-18L-U Features
260mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
AP1186T5-18L-U Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1186T5-18L-U Linear Voltage Regulators applications.
  • Car eCall
  • Smart manufacturing
  • Multiple-power supply system
  • Transmission
  • ADAS (Advanced Driver-Assistance System)
  • Signal chain
  • High output current applications
  • PLL (Phase-Locked Loop)
  • SMPS (Switching-Mode Power Supply)
  • Aging system
Step5Bar-code shipping tag
AP1186T5-18L-U
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    3.000003g
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    AP1186
  • Pin Count
    3
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 1.5A
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.26V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Height
    8.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    4.45mm